Tymczasem to, jak myślisz o sobie, otaczającym Cię świecie, relacjach z bliskimi, sytuacjach, których doświadczasz w rzeczywistości definiuje Twoje zachowanie, pojawiające się emocje i reakcje na nie, podejmowane przez Ciebie decyzje, sposób przeżywania trudnych doświadczeń i wpływ na Twoją samoocenę. Jak widzisz jest to po prostu kluczowy aspekt Twojego życia, mający realne przełożenie na wszystkie jego obszary. W skrócie można powiedzieć, że “jesteś tym, co myślisz”.
Test na pozytywne myślenie
Zanim przejdziesz dalej, by zrozumieć z czym wiąże się praca nad pozytywnym myśleniem, już teraz zapraszam Cię do sprawdzenia samego siebie. Zrób test na pozytywne myślenie.
Zapoznaj się z poniższymi stwierdzeniami i odpowiedz sobie szczerze, które dotyczą Ciebie:
Time's up
Czym jest pozytywne myślenie
To stan Twojego ciała i umysłu, w którym świadomie kontrolujesz swoje zachowania, odczucia, reakcje i interpretacje zdarzeń, w wyniku czego odczuwasz przyjemne, silne pobudzenie do działania oraz napływ emocji wywołujących korzystną energię. W takiej sytuacji masz poczucie, że Twoja wewnętrzna moc ma bezpośredni wpływ na kreowanie rzeczywistości w afirmatywny dla Ciebie sposób.
Książka Jak myśleć pozytywnie. 21 ćwiczeń.
Czy chciałbyś:
- Być szczęśliwszy?
- Budować trwałe i szczere relacje?
- Uwierzyć w siebie?
- Umieć doceniać się?
- Efektywnie zarządzać swoim czasem?
Jeśli odpowiedź brzmi “TAK, chcę!” – zacznij pracować nad swoim szczęściem! 🔥 🔥 🔥
I nie chodzi tu o tzw. “hurra optymizm” czyli nie dostrzeganie negatywnych aspektów tego, co Ci się przytrafia, szkodliwych wpływów z zewnątrz, odrzucenia krytyki ze strony innych osób lub też negacji własnych “trudnych” emocji takich jak np. gniew, smutek czy rezygnacja. Chodzi o to, abyś w świadomy sposób wziął odpowiedzialność za to, co się z Tobą dzieje, jak reagujesz na to, co Cię spotyka, jak kształtujesz swoje postawy i sposób myślenia w każdym aspekcie Twojej rzeczywistości. Pozytywne myślenie naprawdę może zmienić nasze negatywne schematy.
Pozytywne myślenie to umiejętność intencjonalnego czerpania z własnych zasobów. Aby móc tego dokonać przede wszystkim powinieneś być ich świadomy. Wiedzieć, w czym jesteś silny i w jakich sytuacjach czujesz się najmocniejszy, jakie mechanizmy wewnętrzne są dla Ciebie wspierające, które z Twoich wartości umacniają Cię, na czym opierasz swój światopogląd. Finalnie, aby faktycznie rozwijać w sobie stan pozytywnego myślenia, powinieneś dogłębnie zrozumieć siebie, swój organizm, swoje motywy i przekonania, silne i słabe strony tak, aby w pełni zaakceptować siebie.
Szczególnie jest to istotne w ciężkich sytuacjach, gdy jesteś wystawiony na różnego rodzaju próby losu. Wówczas pokłady energii i wewnętrznej satysfakcji mogą być mocno osłabione. W takich momentach samoświadomość na co Cię stać, do jakich osobistych postaw, emocji, wartości i doświadczenia możesz się odwołać, jest kluczowa, by utrzymać pozytywne myślenie, znaleźć nowe siły do przezwyciężenia trudnego okresu.
Finalnie to Ty masz wpływ na to, co dzieje się w Twojej głowie, Ty decydujesz, w jaki sposób chcesz myśleć oraz z jakim żyć nastawieniem. To jest właśnie pozytywne myślenie.
Dlaczego warto myśleć pozytywnie?
Z jakiego powodu tyle mówi się o pozytywnym myśleniu? Przyczyna jest dość prosta – pozytywne nastawienie naprawdę ma korzystny wpływ na wszystkie aspekty Twojego życia, może to życie zmienić.
Osoby, które cechują się takim sposobem myślenia zdecydowanie częściej odnoszą sukces, nie boją się walczyć o swoje, w pracy zdecydowanie częściej są skłonne zwrócić się do przełożonego o zasłużoną podwyżkę, a w życiu prywatnym budują głębokie i jakościowe relacje. Łatwiej im jest się nauczyć nowych rzeczy.
Umiejętność pozytywnego myślenia szczególnie kluczowa jest w trudnych sytuacjach. Wyobraź sobie, że nagle tracisz pracę. Pewnie wywołuje to w Tobie silne poczucie stresu, być może złość, brak akceptacji albo rozgoryczenie, smutek czy bezsilność i pustkę. Wszystkie te aspekty mają wydźwięk zdecydowanie negatywny, który jeśli w Twoim myśleniu będzie utrzymywał się przez dłuższy czas, zablokuje Cię na poszukiwania rozwiązań tej sytuacji.
I tutaj z pomocą przychodzi właśnie pozytywne myślenie, które w żadnym wypadku nie ma na celu “udawania”, że wszystko jest ok, że nie masz żadnego problemu, że wszystko jakoś tam się rozwiąże. Zdrowy optymizm pozwoli Ci jednak na dostrzeżenie pozytywów tej sytuacji, które obojętnie co się dzieje w Twoim życiu, zawsze występują – często jednak trudno jest Ci je dostrzec. I tak w tej sytuacji być może utrata pracy to szansa na rozwinięcie czegoś nowego?
Być może zawsze marzyłeś o swojej działalności? A może to moment na przebranżowienie? Z kolei może jest opcja na nawiązanie lepszych relacji w nowym miejscu pracy, na poznanie nowych ludzi, a także znalezienie profilu stanowiska bardziej dopasowanego do tego, co tak naprawdę chcesz robić i z czym chcesz się utożsamiać?
Myśląc pozytywnie masz w sobie z jednej strony wiarę w oczekiwany skutek Twojego działania, jak również masz zdolność i siłę do realizacji tego działania. Dzięki temu łatwiej jest Ci wyznaczać sobie cele, nawet jeśli są złożone i długoterminowe. Skupiasz się dzięki temu również na planowaniu długofalowym, starasz się robić więcej niż inni, nie boisz się konkurować z najlepszymi.
W momencie, gdy przytrafia Ci się pomyłka – potrafisz ją dostrzec, zrozumieć powód jej wystąpienia i nauczyć się na przyszłość co robić, by jej nie powielać, widzisz dobre strony. Nie panikujesz, nie dopada Cię melancholia i spadek formy w takiej sytuacji. Pomimo wystąpienia różnych emocji związanych z faktem zaistnienia porażki potrafisz skoncentrować się na swoich zaletach, których przecież nie tracisz, nawet jeśli coś Ci nie wyszło.
Zdziałaj więcej widząc więcej możliwości
Pozytywne myślenie wpływa na poszerzanie horyzontów myślowych. Dzięki temu potrafisz dostrzegać nie tylko swoją perspektywę, ale również mieć na uwadze inne opinie, punkty widzenia. Sięgając do nauk Dalekiego Wschodu – Twoje myśli i emocje można określić jako fale energii, które wysyłasz do otoczenia (zarówno budujące, jak i niszczące). Z kolei każda myśl, wibrując, ma określoną częstotliwość, co przekłada się na fakt przyciągania do siebie innych podobnych częstotliwości.
A więc jeśli wysyłasz do świata i ludzi pozytywną energię, taka sama do Ciebie wróci. Można zatem powiedzieć, że pozytywne myśli i emocje, które Ci towarzyszą, działają jak magnes – przyciągają inne osoby oraz wydarzenia, które są dla Ciebie korzystne.
Człowiek pozytywnie myślący skupia się na patrzeniu w przyszłość, a nie rozpamiętywaniu błędów przeszłości, czuje się członkiem wspólnot, które tworzy w swoim życiu, a przede wszystkim potrafi głęboko wierzyć w siebie i własne możliwości.
Działa to tak, że dzięki takiemu nastawieniu umiesz w każdym człowieku lub też wydarzeniu w Twoim Życiu dostrzec ich pozytywne strony, a to z kolei wpływa na to, że jesteś pogodny i spokojny, cieszysz się lepszymi relacjami z ludźmi, jak również jesteś zdrowszy fizycznie i psychicznie, a to są aspekty kluczowe w życiu każdego człowieka.
Co daje pozytywne myślenie?
Pozytywne myślenie to nie tylko recepta na energię do działania, lepsze samopoczucie czy poprawę nastroju. To również sposób na pozytywne fizyczne reakcje Twojego organizmu. Wiele badań wskazuje na szereg korzystnych zmian fizycznych takich jak: obniżenie ciśnienia krwi, rzadsze stany zapalne czy też wzmożony poziom endorfin, co z kolei przekłada się na wzrost odporności i uśmierzanie bólu.
Oprócz tego Twój dobry stan psychiczny ma również wpływ na polepszenie Twojego metabolizmu oraz zmniejszone zakwaszenie organizmu. Osoby, które przeciwnie, cechują się głównie pesymistycznym podejściem do życia, znacznie częściej przeżywają takie emocje jak gniew, strach, smutek, rozgoryczenie czy żal. To z kolei koreluje ze zwiększonym ryzykiem pojawienia się otyłości, silnego zakwaszenia organizmu, a nawet depresji czy poddania się różnego rodzaju nałogom.
Dzięki pozytywnemu myśleniu możesz zatem liczyć nie tylko na to, że będziesz skuteczniejszy w działaniu i będziesz pewniejszy siebie, ale możesz zapewnić sobie lepsze fizyczne samopoczucie, zdrowszą dla Twojego organizmu reakcję w sytuacjach stresowych, opóźnienie starzenia Twojego organizmu, a także będzie Ci łatwiej zachować szczupłą sylwetkę oraz zwiększyć prawdopodobieństwo uniknięcia takich chorób jak np. zawał serca.
Pozytywne myślenie a przekonania
Dobre nastawienie jest bardzo często skorelowane z Twoimi przekonaniami. Czym są przekonania? To szereg myśli, stwierdzeń, Twoich zasad w życiu, którymi się kierujesz. Mogły być Ci “wtłoczone” do głowy przez rodziców w dzieciństwie, mogłeś je nabywać pod wpływem otoczenia, różnych doświadczeń, które Cię spotkały w życiu. I o ile w samym posiadaniu przekonań nie byłoby nic złego, jeśli wszystkie miałyby za zadanie wspierać Cię w Twoim życiu, realizacji celów, pozytywnym nastawieniu, o tyle niestety istnieją również przekonania ograniczające.
Jak wyglądają przekonania ograniczające?
Mam dla Ciebie kilka przykładów takich przekonań z moich sesji coachingowych:
- Jeśli nie będę w czymś najlepszy, nic nie uda mi się osiągnąć
- Jeśli nie będę pracował po godzinach, nie dostanę awansu
- Nie jestem wystarczająco dobry, aby aplikować na to stanowisko
- Nie umiem jeszcze wielu rzeczy, więc nie podejmę się tego projektu
- Jestem za gruby, nie zasługuję na szczęśliwy związek
- Muszę zgadzać się z innymi, bo inaczej wykluczą mnie z towarzystwa
- Jak schudnę, będę mógł wyjechać na wakacje
- Tylko ciężka praca daje sukces
- Tylko sukces zawodowy daje szczęście
- Mężczyźnie nie wypada płakać
- Wszyscy oszukują, nie można nikomu ufać
Posiadając tego typu przekonania, możesz często nieświadomie wpływać na wzmocnienie swoich blokad, szybciej poddawać się w trudniejszych sytuacjach, finalnie być bardziej podatnym na problemy w relacjach, brak sukcesu zawodowego, częstsze porażki.
Co zatem możesz zrobić, aby móc pokonać te bariery, a tym samym wzmocnić swoje pozytywne myślenie?
W tym celu zastosuj metodę pracy z przekonaniem, złożoną z 12 kroków
- Zastanów się przede wszystkim na swoimi przekonaniami.
- Wyłoń te, które czujesz, że mogą mieć na Ciebie negatywny wpływ i zapisz je.
- Dopisz przykłady sytuacji ze swojego życia, w których uważasz, że dane przekonanie miało niekorzystny wpływ na Twoje myślenie, działanie, ocenę sytuacji, relację itp.
- A teraz zastanów się, które z przekonań ograniczających chciałbyś przedefiniować na takie, które będą Cię wspierały? Wybierz na początek jedno kluczowe dla Ciebie.
- Co Ci daje to przekonanie?
- Jaki negatywny wpływ ma na Twoje życie?
- Zastanów się, jaki pozytywny wpływ na Ciebie może mieć to przekonanie?
- Co musiałoby się wydarzyć, abyś zmienił to przekonanie?
- Jak ma brzmieć nowe przekonanie?
- Jak bardzo chcesz tak myśleć?
- Zwizualizuj siebie jako osobę, która ma to nowe przekonanie. Kim jesteś, jak się zachowujesz, co czujesz?
- Co myślisz obecnie o starym przekonaniu?
I jak teraz się czujesz? Widzisz różnicę w swoim podejściu, sposobie postrzegania? Czujesz ulgę, więcej pozytywnej energii i nagły napływ myśli skłaniających Cię do działania? Jeśli tak- świetnie! Wykorzystaj to, by swoje nowe przekonania wspierające zastosować w praktyce (w życiu prywatnym, w relacjach z bliskimi bądź w życiu zawodowym, do osiągnięcia konkretnych celów). Przedefiniowanie swoich ograniczeń na myślenie w kategoriach szansy i pomyślności ma ogromny wpływ na wzmocnienie Twojego pozytywnego nastawienia. Widzisz czego życie może nas nauczyć, że spotykają nas dobre rzeczy częściej, niż nam się wydaje.
Czy łatwo jest myśleć pozytywnie?
Zanim odpowiem Ci na to pytanie, zaproszę Cię do kolejnego zadania praktycznego. Zastanów się przez chwilę nad tym, co możesz powiedzieć o sobie, jak możesz opisać się sam przed sobą.
Przygotuj w tym celu kartkę papieru podziel linią na dwie części i odpowiedz na 2 pytania:
1. “KIM JESTEM?”. Postaraj się wypisać jak najwięcej ról, które pełnisz w swoim życiu (osobistym, zawodowym, w relacjach z innymi, itd).
2. “JAKI JESTEM?”. Nazwij wszystkie cechy, jakie przychodzą Ci do głowy w kontekście opisania samego siebie (zarówno te, które interpretujesz jako zalety, jak również i swoje wady).
Masz to? Super! A teraz sprawdź, ile cech, które udało Ci się napisać jest pozytywnych, a ile negatywnych? Czy w Twoim przypadku łatwiej było wymienić te aspekty, które postrzegasz jako wadę, a nad pozytywnymi rzeczami musiałeś dłużej się zastanowić, czy wręcz nie umiałeś ich odnaleźć w myślach?
Jeśli przeważają te cechy, które postrzegasz jako Twoje mocne strony, zalety – świetnie! Jest to zdecydowanie ważna baza do tego, by móc budować lub umacniać w Twoim życiu schemat pozytywnego myślenia.
Jeśli trudno Ci dostrzec w sobie pozytywne aspekty – nie przejmuj się, da się bowiem nad tym pracować. Skąd jednak taka przypadłość, dlaczego łatwiej Ci mówić o negatywach i szybciej przychodzą Ci one do głowy?
Jest to związane z wieloma czynnikami, w tym też naszym polskim autostereotypem, który pomimo upływu pokoleń pozostaje praktycznie nienaruszony i w bardzo dużym stopniu opiera się o przypisywanie negatywnych cech rodakom.
Pozytywne myślenie, a negatywne myślenie
Problem wynikający z negatywnego myślenia o sobie jest bardzo często kwestią “lat praktyki” – pojawia się już w dzieciństwie, może być utrwalany przez autorytarnych lub zamkniętych w sobie rodziców, środowisko, w którym się wychowywałeś, surowych bądź niesprawiedliwych nauczycieli, którzy stanęli na Twojej drodze czy też zbiegi okoliczności, które Cię dotknęły. Jeśli od tamtego czasu pielęgnowałeś myślenie negatywne w określonych sytuacjach – na pewno trudniej Ci będzie przekierować je w krótkim czasie na pozytywne nastawienie. Może to też wpływać na twoją silną wolę.
I nawet jeśli kłębiące się myśli sprawiają Ci momentami ból, zabierają energię do działania, wywołują poczucie braku wyjścia z sytuacji, braku zasobów i umiejętności, to i tak Twój umysł (mimo świadomości sytuacji) nie potrafi sam zmienić takiego mechanizmu. A im więcej o nich myślisz, tym temat wysuwa się w Twojej głowie na pierwszy plan, a Ty tkwisz w blokadzie, która może mieć w dłuższej perspektywie negatywny wpływ na Twoje zdrowie psychiczne i fizyczne.
Psycholog Martin Seligman opracował teorię o „wyuczonej bezradności„. Oznacza to, że jeśli spodziewamy się, że wszystkie negatywne wydarzenia to sytuacje bez wyjścia, to nie podejmiemy żadnych działań, aby sytuację zmienić. Znany jest eksperyment Seligmana i Maiera z psami, które były rażone prądem w zamkniętej klatce. Po nieskutecznych próbach uniknięcia bólu psy kładły się i nie reagowały. Psy w takim stanie, po przeniesieniu do klatki, z której mogły z łatwością uciec nie robiły tego. Nawet jeśli pokazano im drogę ucieczki. W przypadku ludzi taki mechanizm też działa. Jesteśmy pod tym względem podobni.
Na szczęście nawet długo budowane schematy negatywnego myślenia możesz skutecznie przepracować tak, aby nauczyć się w pierwszej kolejności zauważać je w swoim życiu, a następnie podjąć działania, by je wyłączyć bądź też zaakceptować, jeśli nie są dla Ciebie kluczowe do pójścia naprzód.
Przeszkody i bariery w stosowaniu pozytywnego myślenia
Okazuje się jednak, że pomimo ogólnie przyjętego zdania, że pozytywne myślenie ma korzystny wpływ na życie człowieka, to jednak wiele osób wciąż działa w kontrze do tego podejścia. Tym samym wchodzą oni na ścieżkę umniejszania sobie zasług, wręcz utrudniania realizacji swoich codziennych zadań i postanowień, finalnie dezorganizacji swojego życia. Taka sytuacja może dotyczyć każdego z nas i naszego życia, nie musi być wcale powiązana z zaburzeniami natury psychologicznej.
Dlaczego zatem tak się dzieje? Istnieje po prostu szereg barier psychologicznych, które mogą mieć na to wpływ:
- Bariery percepcyjne – związane z selektywnym odbiorem bodźców, ale również procesem interpretacji czyli przypisywania określonego znaczenia bodźcom. W przypadku braku wiary w siebie, skłonność do stanów depresyjnych może być kluczowym blokerem w próbie budowania myślenia pozytywnego. W takich momentach może dochodzić wręcz do sytuacji odwrotnej – zamiast skupiać się na tym, co Ci wychodzi, jakie udaje się osiągać sukcesy, Twoja interpretacja będzie dążyła do podtrzymywania i umacniania Twojego wizerunku jako osoby bezradnej, skazanej na określony los, bez możliwości zmiany.
- Bariery środowiskowe – budowanie pozytywnego nastawienia, emanowanie szczęściem, spokojem i spełnieniem może być czymś, co w Twoim otoczeniu nie jest akceptowane. Wówczas możesz mieć wyzwanie w postaci krytyki ze strony bliskich, którzy będą budować w Tobie poczucie winy, że tak się zachowujesz, a w tym samym czasie im coś nie wychodzi, czują się gorzej, mają problemy, które Ty bagatelizujesz. Może to być również pochodną wychowania, gdzie epatowanie zadowoleniem, szczęściem i docenieniem było czymś nie na miejscu, spotykało się często z krytyką i było przejawem wywyższania się.
- Bariery emocjonalne – czasami brak chęci do wdrażania pozytywnego myślenia może być związane z mechanizmem budowania negatywnych odczuć w stosunku do innych ludzi, którym się “powodzi”. Przy takim podejściu zaczynasz dawać sobie przyzwolenie na wyniszczająca formę rywalizacji i zawistne uczucia kierowane do innych osób.
- Bariery intelektualne – możesz również mieć podejście, w którym pozytywne myślenie to proces narzucania sobie swego rodzaju sztywnych ram, wkładanie się w pewien schemat, który może nie do końca Ci odpowiadać, powodować, że czujesz się ograniczony, wręcz zniewolony, co budzi Twój opór.
- Bariery związane z poczuciem winy – jeśli żyjesz w przekonaniu, że wszystko co Ci się przytrafia, jest wynikiem Twoich błędnych decyzji, jest Twoją winą, wówczas próba pozytywnego myślenia może być przez Twój umysł odbierana jako coś, na co nie zasługujesz, nie jesteś tego wart. Twoje życie powinno być w Twoim odczuciu nastawione na “odpracowanie“ tego, co źle zrobiłeś, swego rodzaju pokutę tak, aby zredukować to poczucie winy. Pozytywne myślenie może być z kolei traktowane jako niegodną formę ucieczki od tego, na co zasługujesz.
- Bariery związane z poglądami – zdarza się, że pozytywne myślenie jest traktowane jako forma manipulacji, sztucznego sposobu na poprawę swojej samooceny, bardzo powierzchownego podejścia, które w dłuższym okresie czasu nie daje trwałych efektów.
Powyższe przeszkody dają inne spojrzenie na aspekt pozytywnego myślenia. Ważne, abyś zdawał sobie sprawę, kiedy świadomie i z realną korzyścią dla siebie budujesz w sobie pozytywne myślenie, a kiedy jest to tylko swego rodzaju chwilowa ucieczka przed stawieniem czoła realnemu problemowi. Korzystanie z różnych narzędzi do budowania swojego pozytywnego nastawienia na pewno powinieneś robić świadomie.
Sam proces da Ci szansę na poszerzanie Twojej perspektywy w wielu aspektach Twojego życia, zrozumienie swoich potrzeb, emocji i reakcji, jak również da Ci siłę do odnajdywania pozytywów w realnie negatywnych okolicznościach, których możesz doświadczać w swoim życiu. Unikaj jednak podejścia, w którym na siłę kreujesz inny obraz rzeczywistości, zaczynasz oszukiwać sam siebie, nie dajesz sobie przestrzeni do przeżywania części emocji, ponieważ to będzie budować w Tobie obraz nierealnego świata. Wtedy też zderzenie z rzeczywistością może być dla Ciebie bardzo bolesne.
Podsumowanie
Pamiętaj, że pozytywne myślenie wymaga treningu i samodyscypliny, zderzenia się z własnymi słabościami, obawami i przekonaniami. To praca każdego dnia, abyś lepiej zrozumiał siebie, pojawiające się w Tobie emocje, reakcje na to, co dzieje się dookoła Ciebie. Możesz w tym momencie powiedzieć: “ale ja nie mam wpływu na to, co dzieje się dookoła, więc jak mam odbierać to pozytywnie?”. I faktycznie – na sam fakt wydarzenia się danej sytuacji możesz nie mieć wpływu, ale już na interpretację jej przez Twój umysł – już zdecydowanie tak.
Możesz pracować nad tym czy w sytuacjach kryzysowych towarzyszy Ci tylko lęk, smutek, rozgoryczenie, poczucie zawodu, bezradności i braku energii, czy z kolei odbierasz je jako szansę na życiową lekcję, wyciągnięcie dla siebie wniosków na przyszłość, możliwość rozwoju i pójścia naprzód? To zależy już wyłącznie od Ciebie.
Pozytywnego myślenia może nauczyć się każdy, nie jest to cecha wrodzona, nie rodzimy się z predyspozycją do takiego czy innego sposobu myślenia. Ważna jest jednak silna wola, poczucie odpowiedzialności i praca własna, by dojść do oczekiwanych rezultatów.
Efekty pozytywnego myślenia, które możesz osiągnąć, stosując je na co dzień, pomogą Ci odmienić Twoje życie w taki sposób, jak tego pragniesz. Także masz, o co walczyć. Jeśli czujesz, że potrzebujesz w tym zakresie dodatkowego wsparcia- zgłoś się do mnie, chętnie pomogę Cię w procesie budowania pozytywnego myślenia, pracy nad Twoimi przekonaniami i obawami, zaproszeniu do Twojego życia spokoju i poczucia spełnienia.
Podziel się swoimi doświadczeniami
Napisz w komentarzu jakie masz sposoby na to, aby pozytywnie patrzeć na życie.
Mam dla Ciebie książkę!
Już teraz zacznij rozwijać umiejętność
pozytywnego myślenia
z moją nową książką!
Teraz w promocyjnej cenie.