„Twój los zależy od Twoich nawyków” – dlatego mam dla Ciebie 10 nawyków, które musisz porzucić, aby skutecznie funkcjonować na co dzień i osiągnąć sukces
Nawyki potrafią być mocno wspierające w osiąganiu postawionych przez Ciebie celów. Badania pokazują, że tzw. dobre nawyki potrafią wzmocnić Twoją energię wewnętrzną, motywację, dają Ci przestrzeń do bycia kreatywnym, dbania o siebie i o innych, a to wszystko przekłada się finalnie na łatwiejszą drogę do sukcesu.
Z kolei na pewno zdarzają Ci się momenty, w których wszystko wydaje się bez sensu. To są właśnie te chwile, gdzie pojawiają się tzw. nawyki ograniczające. Nie pozwalają Ci się cieszyć tym, co masz i dążyć do tego, co jest w zasięgu Twoich możliwości. To te rzeczy, które odsyłają Cię na kanapę przez telewizor, zabierają siłę do działania, powodują marazm i chęć odcięcia się od innych osób, nawet najbliższych.
Poniżej znajdziesz 10 kluczowych nawyków do wyeliminowania, dzięki czemu masz szansę na osiągnięcie spokoju wewnętrznego, poczujesz większe opanowanie i kontrolę nad swoim życiem. Stworzysz również przestrzeń do tego, by móc się rozwijać, wspierać siebie i budować swoje poczucie szczęścia, co w efekcie przybliży Cię do osiągnięcia sukcesu zarówno w życiu zawodowym, jak i prywatnym (nawet w tak zmiennym, jak obecne, środowisku):
Ciągłe powracanie do przeszłości ⇒ Jestem tu i teraz
Zostaw to, co było w przeszłości. Nie zastanawiaj się nad tym co będzie. Żyj tu i teraz. To Ci pozwoli na koncentrację, uniknięcie lęków i obaw związanych z nieznanym, jak również żalu z powodu utraconych możliwości i korzyści z przeszłości. Odpowiedz sobie na pytanie: “Jaki jest mój cel na tu i teraz? Na czym mi zależy? Co tak naprawdę jest dla mnie ważne?”
Masz to?
Skup się zatem na tym.
Prokrastynacja ⇒ To, co mam zrobić jutro, zrobię jednak dzisiaj
Odwlekanie działania powoduje, że w Twoim umyśle kumulują się kolejne zadania do wykonania, które w pewnym momencie możesz przestać kontrolować. To z kolei wpływa na poczucie niepokoju, z czasem bezsilności, że i tak nic z tym nie uda Ci się zrobić.Realizuj nawet małe działania w terminie, organizuj sobie dzień, tydzień, miesiąc. Planuj kolejne kroki i wykonuj je, a wtedy Twój mózg będzie najbardziej wydajny.
Narzekanie ⇒ Nie jest tak źle, jak się temu dokładniej przyglądam
Zatem – nie narzekaj! Zastanów się, z jakiego powodu zdarza Ci się bycie malkontentem. Może jest to spowodowane Twoimi obawami? A może zwyczajnie nie chce Ci się czegoś robić, straciłeś wiarę, w to co robisz bądź nawet we własne możliwości?
Znajdź przyczynę i ją wyeliminuj, by żyć spokojniej i iść na przód.
Obawa przed zmianą ⇒ Akceptuję zmiany, które się dokonują w moim życiu
To nieodzowny element życia. Traktuj je jako szansę na coś nowego i lepszego, nie jako zagrożenie. To pozwoli Ci z optymizmem patrzeć na to, co się dzieje,a nawet samemu kreować wygląd i strukturę kolejnych zmian.
Obwinianie o wszystko innych ⇒ A może jednak mają rację i chcą mi pomóc?
Zastanów się nad mechanizmem, który kieruje Cię do szukania winnych danej sytuacji, zamiast zaakceptowania faktów, które miały miejsca i wyciągnięcia wniosków w stosunku do siebie. Czy na pewno zrobiłam/ zrobiłem wszystko, by móc uniknąć obecnych skutków? Czego się obawiam, szukając winnego i czy obawa ta jest realna, czy to tylko moja interpretacja?
A może nie udałoby się nic zrobić innego w tej sytuacji, a teraz należy skupić się nad rozwiązaniami i współpracą, by przekuć porażkę w sukces?
Umniejszanie sobie ⇒ Oceniam siebie zgodnie z faktami, nie emocjami
Okiełznaj swojego wewnętrznego krytyka. Zauważaj momenty, sytuacje, wydarzenia, w których odzywa się ze swoimi negatywnymi komentarzami.
Następnie zadaj mu pytania: “Na jakiej podstawie mnie oceniasz? Skąd wiesz, że nie dam rady? Jakie są fakty?
Na tym etapie już nie przyjmujesz wszystkiego, tylko stajesz się partnerem do rozmowy. I może nie jest tak źle, jak Ci się wydawało na początku? Przeczytaj jak być pewną siebie.
Myślenie: ja im pokażę! ⇒ Działam z wizją osiągnięcia celu, nie zdobycia nagrody
To normalne, że oczekujesz pochwały, szacunku, podziwu ze strony innych – to Twój naturalny motywator do działania. Ważne jednak, żeby nie był jedynym w Twoim życiu. Ocena i zachowanie innych w stosunku do Twojej osoby są ważne, ale największa siła, energia do działania i motywacja powinna wypływać z Twojego wnętrza.
Nie uzależniaj swojego życia, swojej opinii o sobie i swoich decyzji od tego, co myślą i robią inni – na to nie masz często wpływu.
Przekonanie: nikt mnie nie akceptuje ⇒ Dziękuję za Twoje uwagi, dają mi szansę na rozwój
Jak każdy potrzebujesz poczucia, że ludzie otaczający Cię w życiu zawodowym i prywatnym, akceptują Ciebie. Nie trać jednak poczucia akceptacji w sytuacji, w której spotykasz się z krytyką, konstruktywnym feedbackiem czy też zwyczajną subiektywną oceną innej osoby.
A może słysząc: “To zadanie mogłeś/mogłaś wykonać inaczej, byłoby szybciej”, od razu pojawia się w Twojej głowie myśl: “Mogłem/ mogłam zrobić inaczej, to znaczy zrobiłem to źle, nie daje się do tego”- hmm?
Jeśli tak, zastanów się, skąd się to bierze i dlaczego dopuszczasz swoją negatywną interpretację sytuacji, zamiast dopytać kogoś o szczegóły. Może chodziło o to, by Ci pomóc, abyś następnym razem faktycznie mógł wykonać to zadanie równie dobrze, ale oszczędzając przy tym trochę czasu?
Narzucanie innym swojego zdania ⇒ Droga do celu może być różna
Skąd wiesz, że istnieje tylko Twoje rozwiązanie? Z jakiego powodu Twoje jest najlepsze? Jeśli umiesz odpowiedzieć na to pytanie opierając się na faktach, może tak jest. Jeśli nie – zastanów się, skąd wynika u Ciebie potrzeba postawienia na swoim. Co dzięki temu zyskujesz? Czy czasem nie fakt, że masz rację, jest ważniejszy dla Ciebie niż nawet to, czy osiągniesz cel?
Nie trać koncentracji na swoim celu i korzystaj z pomocy innych, próbuj różnych rozwiązań, ucz się na błędach innych oraz na swoich.
Myślenie: Nie da się ⇒ Niemożliwe nie istnieje!
Ile takich przekonań masz w głowie? Potrafisz rozróżnić te, które Cię wspierają oraz te, które ograniczają?
Ile razy zdarza Ci się powtarzać:
“Nie da się”,
“Nie umiem”,
“Nie dam rady”,
“Nie nadaję się”,
“Nigdy nie..” itd?
Jeśli często to znak, że kreujesz sobie mnóstwo barier w swoim życiu. Twoje przekonania mogą Cię wtedy blokować w realizacji kolejnych zadań, z czasem nawet najprostszych.
Ważne jest zatem, by takie przekonania krok po kroku rozbrajać:
“Tak? Z jakiego powodu miałbym nie dać rady? A właśnie, że dam sobie radę!”
To jak? Zaczynasz pracować nad swoimi ograniczającymi nawykami?
Wierzę, że tak.
Wierzę w Ciebie!